Częstym pytaniem, które pojawia się przy aplikowaniu o środki europejskiej jest „Jakie mam szanse na finansowanie?”. Oczywiście nie da się na nie wprost odpowiedzieć, bo wniosek będzie oceniany przez grono ekspertów w odniesieniu do innych złożonych w danym naborze aplikacji. „Pod kreską” może znaleźć się nawet rewelacyjny projekt, jak również rekomendację może otrzymać wniosek, który nie jest doskonały, ale wyróżnia się na tle innych.

Pewną pomocą służą udostępniane w ramach Horizon Europe statystyki. Najbardziej przydatne są dwa narzędzia obejmujące:

złożone aplikacje

dofinansowane projekty

Skorzystanie z nich umożliwia pozyskanie wielu interesujących i pożytecznych informacji, które mogą wspomóc strategiczne decyzje przy tworzeniu konsorcjum i pisaniu wniosku.

Do tych informacji można dotrzeć, wchodząc na stronę:

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/horizon-dashboard 

Interesująca nas część znajduje się pod przyciskami:

 

R&I Proposals  – statystyki złożonych wniosków

Po wybraniu przycisku R&I Proposals, w następnym kroku należy wybrać „Summary”:

Ogólny widok panelu statystycznego:

Informacje dotyczące złożonych wniosków zawierają konkretne dane dotyczące % dofinansowanych projektów w różnych wymiarach. Menu na górze ekranu pozwala na filtrowanie zakresu danych (w poniższym przykładzie wybrany jest Horizon Europe):

Wybierając poszczególne elementy, można przejść do bardziej szczegółowych statystyk poprzez kliknięcie strzałek w górnym prawym rogu wybranego elementu:

Przykładowo, można poznać poziomy success rate w podziale na poszczególne kraje:

A po kliknięciu w nazwę kraju, również na poszczególne regiony danego kraju:

Interesującą możliwością jest odfiltrowanie naborów, w których brały udział przedsiębiorstwa z sektora MŚP:

Jak widać, Polska jest niedoreprezentowana w tej grupie. Przykładowo, w Polsce przypada jeden wniosek na 3700 MŚP, natomiast np. na Słowacji – 1 wniosek na 2800 małych i średnich firm. Ponadto, skuteczność pozyskiwania finansowania jest na Słowacji o 3 punkty procentowe wyższa niż w Polsce. Widać więc wyraźny, niewykorzystany jeszcze potencjał.

Jest również możliwość przeglądania success rate dla poszczególnych naborów:

oraz odfiltrowania tych, które nas interesują, czyli np. dla konkursu EIC Pathfinder (dla przedsiębiorców chcących badać i wdrażać przełomowe rozwiązania): 

albo ERC Starting Grants – dla wybitnych młodych naukowców:

lub Widera – w zakresie współpracy międzynarodowej z krajami takimi jak np. Polska:

 

R&I Projects – statystyki dofinansowanych projektów

Drugim dostępnym zestawem danych jest „R&I Projects” – jest to panel do analizy statystycznej już dofinansowanych projektów.

Po wyborze odpowiedniej opcji na wcześniej już wskazanej stronie https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/horizon-dashboard, należy kliknąć w Project Details:

Podobnie jak przy złożonych wnioskach, w pasku na górze wybiera się parametry służące do filtrowania danych. Dzięki temu można sprawdzić np. średnią wielkość konsorcjum albo wysokość dofinansowania dla konkretnych uwarunkowań. Daje to obraz, jakie projekty statystycznie mają największe szanse na dofinansowanie.

Po wybraniu z menu górnego filtru Horizon Europe, przefiltrowane zostaną informacje dotyczące jedynie tego najnowszego programu:

Co tu widzimy? Dla aktualnego programu – Horizon Europe:

  1. Średnia wielkość projektu to 6,27 konsorcjanta (czyli 6 – 7 jednostek),
  2. Średnia wartość dofinansowania to 2,78 mln,
  3. Średnia całkowita wartość projektu 3,23 mln euro, co daje bardzo niski średni wkład własny (ok. 14% – biorąc pod uwagę, że poziom dofinansowania to 70% lub 100%, można oszacować, że ok. 75% projektów nie wymaga posiadania wkładu własnego),
  4. Wizualizacja chmury tagów daje pojęcie o wiodących tematach i słowach kluczowych – jak widać – w aktualnym programie są to ekosystemy, uczenie maszynowe, energia odnawialna, DNA, RNA, 5G…
  5. Wykres kołowy wizualizuje przegląd typów organizacji: wiodące są szkoły wyższe (33,6%), w drugiej kolejności prywatne jednostki for-profit – czyli w większości przedsiębiorcy (30,1%), a następnie – organizacje badawcze (22,5%). Pozostała część to inne jednostki – np. organizacje pozarządowe oraz agencje rządowe i samorządowe.

Naturalnie jest też możliwość odfitrowania konkretnych naborów i przyjrzenia się przefiltrowanym danym:

Widzimy, że dla wybranych naborów, średnia wielkość projektu to 4,93 konsorcjanta (czyli ok. 5 jednostek), średnia wartość dofinansowania to 1,44 mln euro przy średniej całkowitej wartości projektu 1,45 mln euro – co oznacza praktycznie brak wkładu własnego.

Jest  również możliwość wyświetlenia listy dofinansowanych projektów:

Poprzez klikanie w nagłówki kolumn tabeli, można sortować projekty malejąco lub rosnąco względem danego parametru, co ułatwia np. określenie mediany liczebności partnerów w konsorcjum, obok łatwej do wyliczenia średniej. Linki w kolumnie najbardziej po prawej prowadzą do opisów każdego z projektów.

Jak widać, dostępne narzędzia pozwalają na pozyskanie wielu przydatnych informacji – zarówno pod względem oceny ogólnych szans w oparciu o dane historyczne dotyczące odsetka dofinansowanych projektów, jak również w zakresie kreowania projektu, który wpisuje się w pisane i niepisane reguły programu Horizon Europe.