Coraz więcej osób i podmiotów interesuje się pozyskaniem środków unijnych z programów ogólnoeuropejskich, takich jak Horyzont Europa (Horizon Europe). Jest to fundusz finansujący badania naukowe, prace rozwojowe zarówno w jednostkach naukowych, jak i dla przedsiębiorców. W projektach mogą brać udział także m.in. organizacje pozarządowe i jednostki samorządowe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Horizon Europe oferuje finansowanie dla różnego rozmiaru projektów – od realizowanych samodzielnie (EIC Accelerator, ERC), poprzez wdrażanie przez konsorcja kilku podmiotowe (EIC Pathfinder, Twinning)  aż po ogromne, w których uczestniczy nawet kilkadziesiąt jednostek (różne obszary, np. klaster Zdrowie)

Zorganizowanie i zarządzanie partnerstwem w charakterze lidera jest dużym wyzwaniem. Z tego powodu, na początek rekomendowane jest dołączanie do konsorcjów w charakterze partnera. Rodzi to pytanie – w jaki sposób to zrobić?

Obok wykorzystania już posiadanych kontaktów międzynarodowych, warto posiłkować się ogólnie dostępnymi platformami kontaktowymi.

Najbardziej standardową metodą jest umieszczenie ogłoszenie na stronie wybranego naboru w systemie Funding&Tenders. Ogłoszenie może być opublikowane przez osobę zarządzającą profilem Twojego podmiotu w systemie – należy się z nią skontaktować (lub – jeżeli podmiot nie posiada jeszcze konta w systemie – założyć je). Maksymalna długość opisu oferty to 500 znaków. W ramach oferty, są dwie możliwości – oferowanie swoich kompetencji (Expertise offfer) lub poszukiwanie kompetencji (Expertise request). W drugą stronę, można też zobaczyć, jakie jednostki już umieściły swoje ogłoszenia i się z nimi kontaktowaćzwłaszcza w odpowiedzi na Expertise request.

Kolejną popularną i oficjalnie używaną przez Horyzont Europa metodą, jest platforma b2match: https://www.b2match.com/ . Jest to system służący do organizacji różnych wydarzeń – online lub hybrydowych, oraz umieszczania ogłoszeń o spotkaniach stacjonarnych – w większości bezpłatnych. Listę wydarzeń można przeszukiwać. Platforma umożliwia założenie profilu z opisem swojej specjalizacji, a następnie kontaktowanie się z innymi użytkownikami. W ramach samych wydarzeń często są organizowane sesje face-to-face pomiędzy jego uczestnikami. W szczególności, są na niej organizowane oficjalne wydarzenia matchmakingowe (ang. match making – dobieranie dopasowanych partnerów) dla poszczególnych zakresów tematycznych Horyzontów – do których można dołączać zarówno przed wydarzeniem, jak i po jego ukończeniu, co umożliwia przeglądanie list uczestników i nawiązywanie z nimi kontaktów.

Produktem komercyjnym służącym do nawiązywania kontaktów celem realizacji projektu jest platforma https://eucalls.net/. Wersja bezpłatna pozwala na przeglądanie list potencjalnych partnerów i kontakt z nimi. Można też przygotować własny profil.

W przypadku poszukiwania kontaktów w gronie przedsiębiorców chętnych do realizacji projektów międzynarodowych, jedną z możliwości jest skorzystanie z European Enterprise Network – poprzez lokalny punkt kontaktowy.

Poszukiwanie podmiotów do współpracy można też prowadzić poprzez wysyłanie zapytań do Narodowych Punktów Kontaktowych (pełna lista), natomiast może być to dosyć ograniczone ze względu na ich wydajność. Inną opcją bezpośredniego kontaktu jest korespondencja z organizacjami branżowymi, klastrami, stowarzyszeniami, punktami kontaktowymi na uniwersytetach – konkretne jednostki należy dobierać pod temat i zakres danego projektu. Zwykle są chętni do upowszechnienia informacji, bo jest to jedna z ich funkcji.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na tzw. mechanizm Hop-on. Jest dostępny dla podmiotów z tzw. krajów wideningowych – czyli krajów o niskim poziomie dotyczasowego uczestnictwa w programach ogólnounijnych, do których należy m.in. Polska – pełna lista . Mechanizm ten umożliwia dołączanie do konsorcjów z podpisaną umową grantową, ale nie posiadających partnera z kraju wideningowego. Lista projektów, które spełniają te warunki jest publikowana tutaj: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/horizon/hop-on – natomiast opublikowanie na liście nie stanowi deklaracji zainteresowania nawiązaniem współpracy. Wymagana jest zgoda wszystkich członków konsorcjum oraz złożenie odpowiednich formularzy przez koordynatora projektu. Wniosek powinien zawierać szczegółowy opis profilu nowego partnera i jego roli w istniejącym projekcie i składany jest w terminie określonym w programie pracy Horyzontu Europa.