Po określeniu tego, co chcielibyśmy robić oraz znalezieniu finansowania dla swojego przedsięwzięcia, stajemy przed wyzwaniem – prawidłowego napisania samego wniosku o finansowanie. Co jest istotne, projekt musi wykazać użyteczność nie tylko dla wnioskodawcy, ale też dla instytucji przyznającej dofinansowanie. Tu z pomocą przychodzi aplikacja CeZaR. Dobre ustrukturyzowanie projektu, ułatwia klarowną jego prezentację i wykazanie jego użyteczności.
W aplikacji zabudowane są również podstawowe narzędzia zarządcze, standardowo wymagane we wnioskach o finansowanie, i ułatwiają napisanie dobrego, wysoko ocenianego projektu, który będzie miał odpowiednio wysoka ocenę ekspertów.
Na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika (nazwy zadań, kamieni milowych, wskazanie odpowiednich dat), generowany jest wykres Gannta, w sposób wizualny sytuujący realizację projektu w czasie i pozwalający szybko ocenić sensowność założeń czasowych realizacji projektu. Automatycznie generowana jest także matryca, pokazująca logiczne zależności między celami, rezultatami, produktami i zadaniami projektu i pozwalająca pracować nad wewnętrzną spójnością projektu.
Zarówno wykres Gannta jak i matryca mogą być wyeksportowane do xlsx, gdzie można dowolnie je sformatować, m.in. nadać odpowiednim rubrykom dowolnie wybrane kolory.
Oddzielną, dużą funkcjonalnością jest układanie budżetu projektu z podziałem na zadania, partnerów, z możliwością zdefiniowania kosztów pośrednich i wkładu własnego. Na początek, definiuje się własne kategorie wydatków oraz określa się podmioty uczestniczące w projekcie. Samo budżetowanie odbywa się w bardzo prosty sposób – po prostu dodaje się kolejną linię, wprowadza nazwę, liczbę jednostek i cenę jednostki, a następnie przypisuje kategorię, zadanie, podmiot oraz – ewentualnie – poziom wkładu własnego.
Budżet automatycznie podsumowuje koszty ogólne oraz z podziałem na poszczególne kategorie, zadania i podmioty z uwzględnieniem wkładu własnego i skalkulowanie kosztów pośrednich według określonej wcześniej poziomu %.
Tak sporządzony budżet może zostać pobrany w formie pliku xlsx, co umożliwia łatwe wprowadzenie własnych formuł i wykonanie niezbędnych dodatkowych obliczeń.
Ułatwieniem jest możliwość eksportu treści opisowych swojego projektu: do pdf, z możliwością wyboru w ustawieniach projektu koloru zaznaczeń, co pozwala na wygodne czytanie całości projektu, jak i przesyłanie go innym zainteresowanym osobom.
Dodatkowym plusem jest możliwość pracy zespołowej – udostępnienie swojego projektu w trybie edycji lub read-only członkom swojego zespołu.